Kazaları Önlemek İçin Tedbirleri Önemseyin

Ağır sonuçlarla karşılaşmamak için ve artık çok geç dememek için önceden önlem alın. Asansörler basite alınacak yapılar değildir. Belirli hassasiyetlere ve önem düzeyine sahip bu yapıların belirli dönemlerde önlemler alınarak bazı şeylerin yapılması gerekmektedir. Bu önlemler sayesinde hem daha verimli süreçlere sahip olunarak asansörden alınan verim artacaktır. Bunun yanında da can ve mal kayıplarına neden olacak kazalar engellenmiş olacaktır. bunun için yapılan bir diğer düzenleme ise asansör denetlemeleridir. Denetlemeler sayesinde asansörlerin bakım ve kontrolleri daha iyi bir şekilde kontrol edilmektedir. Bunun yanında etiketleme sistemleri sayesinde de kullanıcılara daha bilgilendirici bir süreç ortaya çıkmaktadır.
Bilindiği üzere asansörlerde bazı durumlarda çocuklarda kullanımlar yapmaktadır. Ve küçük yaş gruplarındaki çocukların bile tek başlarına asansörlere bindiklerini görmekteyiz. Bu durum ise zararlı olmaktadır.

Çocuklar bazen oyun amaçlı bile asansörleri kullanmaktalar. Bu durum ise asansörde sıkışmalar gibi durumlar ortaya çıktığında büyük oranda sorun teşkil etmektedir. Çocukların savunmasız bir yapıya sahip olmalarından dolayı bu tip durumlarda yaralanmalar hatta daha ağır olarak ölümle sonuçlanan durumlar ortaya çıkabilir. Bunun için ebeveynlerin önlemler almaları gerekmektedir. çocukların tek başlarına değil de ebeveynleri ile beraber asansörlere binmeleri gerekmektedir. güvenli olmayan bir asansörün düşmesi durumlarında ortaya ağır sonuçların çıkmaması için bu duruma önlemler alınması gerekmektedir.
Tedbirleri önemseyin başlıklı yazımızda bir diğer önemli durum ise profesyonel ekip ve ekipmandan hizmet alınması gerekmektedir. Bu alanda yapılan çalışmalar bilgi ve birikim istemektedir. Bundan yoksun olan bireylerin yapacakları çalışmalar ise sorunların doğmasının önünü açmak demektir.

Eğer bir asansöre baştan savma bakım ve onarım süreci yapıldığı zaman sorunlu parçalar tam olarak onarılmaz veya es geçilirse sorunlar ortaya çıkacaktır. Asansörler zamanla bazı parçalarında sorun çıkaran yapılardır. Bu süreçte de gerekli çalışma özenli ve dikkatli çalışmalar asansörün montajında sonra belirli dönemlerde aksatılmadan yapılmalıdır.
Etiketleme sistemleri hakkında daha geniş bilgi vermek gerekirse asansörler güvenliklerine göre etiketler alırlar. Örneğin asansör güvenli değilse kırmızı etiket yapıştırılır ve yetkililer tarafından mühürlenerek kullanıma kapatılır.

Sarı etiket ise çok küçük ve güvenliği tehlikeye atmayan bir sorunun varlığını ve kısa bir süre içinde tamir ettirilmesi gerekliliği açıklar. Yeşil etiket ise asansörde herhangi bir sorun olmadığını belirtir. Asansörü kullanacak olan kişide bu etiketlere bakarak daha güvenli bir şekilde asansörü kullanabilir.
Görüldüğü üzere asansörler için bazı tedbirlerin almanın öneminden bahsettik. Günlük kullanımlarımız için bu kadar büyük önem teşkil eden asansörlerin üzerine de titremek gerekiyor. Yapılması gerekenler yukarıda anlatıldığı gibi sistematik adımlarla yapılıp en iyi şekilde kullanımların olması için ve güvenli yapılara sahip olmak için gereklidir.

Ekipmanların Uyumu

Uyum bir asansör için büyük önem teşkil eder. Asansör için en büyük düzeyde önem teşkil eden güvenlik öğesinden sonra dikkat edilmesi gereken durumlardan biri ise uyum özellikleri olmaktadır. Asansörün çalışma mekanizmasının en verimli şekilde işlev göstermesi için asansör seçim süreci hem de asansörün montaj süreci önemlidir. Tabii ki bu süreçlerin yanında çok büyük bir önem teşkil eden bir diğer durum ise bakım ve onarım çalışmaları olmaktadır. Bakım ve onarım çalışmaları asansörlerin can ve mal kaybına neden olacak durumların engellenmesi adına ve verimli bir performans almak adına çok büyük bir önem düzeyine sahip olmaktadır ve zorunlu olarak belirli dönemlerde yapılmalıdır.
Uyum özellikleri en başta asansörlerin seçim aşamasında olmalıdır.

Uyum özelliklerinin bu aşamadaki karşılığı için kullanılacak alan ile sağlanan uyum olmaktadır. Yani asansörün kullanım alanında güvenlik sonra en önemli ihtiyaç duyulan özellik ne ise ona uygun bir seçim yapılmalıdır. Örneğin bu süreç içerisinde hızlı olması isteniyorsa asansörün hız özellikleri iyi olması gerekiyor veya bir diğer örnek ise asansör ağır yük kaldıracak ise asansörün buna uygun olması gerekmektedir. Alınacak verim adına bu ve bunun gibi şeyler çok büyük bir önem teşkil etmektedir. Bunun için iyi bir araştırma ve karşılaştırmalar yaparak seçim yapmak gerekiyor.
Asansörlerin uyum özellikleri ile ilgili bir diğer kavram ise ekipmanları uyumu olmalıdır. Bu ekipmanlar ise çalışma mekanizmasından tutunda kabin içindeki ekipmanlara kadar çeşitlilik gösterebilir. Örneğin makine dairesinden tutunda kabin içerisinde bir ışık düzeyi bile bu süreçte önemlidir.

Örneğin bir sedye asansörünü ele alalım. Sedye asansöründe taşınan yolcunun ışıktan olumsuz olarak etkilenmemesi gerekmektedir. Bunun için çok ve az bir ışık kaynağı yerine orta düzeyde bir ışık seçimi iyi olacaktır. Bunun yanında kabin içinde kullanımın iyi olması adına bu uyum özellikleri çok önemli olmaktadır. Sedye asansörlerinin örneğin konforlu ve hızlı yapılarda olması da bu uyuma bir diğer örnektir. Bu uyum özellikleri de en iyi şekilde sağlandığı zaman alınan verim çok daha olumlu boyutlara ulaşacaktır.
Bir diğer önemli durum ise kullanımla, uyum arasında da bağlantı bulunmaktadır. kabin için araçların kullanımlarını daha kullanıcı odaklı ve kolay olması adına uyum önemlidir. Kabin içine entegre edilen butonları olması gereken en iyi yerde olması, diğer butonları özellikle imdat butonunun yeri vs. gibi konumlandırmalar bu süreçte çok önemlidir. Kullanıcı herhangi bir asansör sıkışması durumunda paniklemeden hemen butona ulaşıp yardım istemesi gerekmektedir. İşte bu ve bunun gibi durumlarda uyum özelliklerinin en iyi şekillerde sağlanması ile mümkün olmaktadır.